Sailfish OS 4.3: Více sandboxu

11.11.2021 - Reading time: 2 minutes

Byla vydán letos již čtvrtý update operačního systému pro mobilní telefony Sailfish OS. I tentokrát nese jméno obtížně vyslovitelného místa ve Finsku a i tentokrát přináší zajímavé novinky:

  • Všechny aplikace, které definují aplikační profil, jsou nově sandboxované. Zatím je to stále jen možnost a nikoliv nezbytnost - tj. uživatel si sám může vybrat, jak chce aplikaci spustit a zároveň se změna nedotkne starých aplikací, které se sandboxem nepočítají, ale všechny nové tak ve výchozím stavu budou fungovat. Dle autorů je to důležitý krok k tomu, aby jednou všechny aplikace běžely ve svém sandboxu a uživatel měl jistotu, že žádná nepřistupuje tam, kam nemá - samozřejmě, pouze pokud uživatel bude chtít.
  • V systému je nová indexovací služba Tracker 3, která na pozadí indexuje obsah uložený v zařízení pro rychlejší vyhledávání.
  • Aplikace instalované z obchodu Harbour mají přístup k Amber Web Authorisation API, což je API umožňující ověřování pomocí standardního OAuth. Vývojáři tak nemusí vymýšlet vlastní způsob jak se pomocí OAuth ověřovat a uživatelé mohou přestat vyplňovat jméno a heslo při každém použití aplikace tam, kde je možné ověření OAuth tokenem.

Dále se jedná vesměs o běžné udržovací aktualizace, například podpora pro Android byla srovnána s patchsetem 10.0.0_r58, v e-mailovém klientu bylo optimalizováno využití paměti, v galerii opraveny chyby v přehrávání videa, atd.

Zdroj

Říkal jsem to už mnohokrát, řeknu to znovu: Fandím jim. Fandím jim i proto, že kde to velké korporace vzdaly, malá se snaží a drží kurz, ze kterého neuhýbá.

ALT-F4.cz

Novinky ze světa mimo současný desktopový a mobilní mainstream.
Tak často, jak to jen je možné. Ozdrojované a se stručným komentářem.