Změny v podpoře hardware u FreeBSD 13

10.04.2021 - Doba čtení: 3 minut

Vydání FreeBSD 13.0 se očekává každým dnem (aktuálně jsme u Release Candidate 5) a bylo by proto dobré stručně shrnout, k jakým změnám v podpoře u nemainstreamového hardware dojde. FreeBSD dělí úroveň podporovaného hardware do čtyř stupňů

  • Tier 1 - Plně podporovaný hardware, u nějž mají vydání nových verzí, bezpečnostní záplaty a balíčky na starosti přímo pověřené týmy FreeBSD projektu
  • Tier 2 - Minoritní a vývojové architektury, s pouze komunitní podporou.
  • Tier 3 - Experimentální podpora, případně legacy hardware.
  • Tier 4 - Nepodporované architektury.

V aktuální verzi 12.x má FreeBSD pouze dvě platformy zařazené do Tier 1 a sice 32bitové x86 s 64bitové AMD64. I v chystané verzi zůstanou dvě, nicméně x86 se přesune do Tier 2, což je logické vzhledem k tomu, že veškeré nové procesory od AMD i Intelu jsou už minimálně šestnáct let 64bitové. Jeho místo nově zaujme ARMv8/AArch64, který se tedy stane druhou oficiální platformou systému.

Z Tier 3 do Tier2 se přesouvá port FreeBSD/RISC-V, což nepochybně souvisí i s tím, že se na trh chystá několik relativně dostupných desek s procesory této architektury, takže bude možné vývoj a testování ve větší míře realizovat i mimo emulátor QEMU.

A aby to nebyly jen dobré zprávy, o celé dva stupně si pohorší SPARC a stane se nově nepodporovanou platformou. Bohužel i to je zcela logické. Procesor, který byl podporován od verze 5.0, již odepsala i mateřská společnost (Oracle), ztratil své uživatele již i mezi komunitou, o čemž svědčí i třeba mailing list, dlouhé měsíce plný jen spamu a neřešených chybových hlášení. Ti, kdož stále hardware této platformy provozují, budou muset přejít například na NetBSD, kde je 64bitový SPARC stále v Tier 1 a 32bitový v Tier2.

Zdroje:

FreeBSD je nejdesktopovější z větších BSD systémů, proto je jen logické, že také nejvíce sleduje trendy - populární hardware se objevuje, zastaralý mizí. Škoda jen, že při pohledu na seznam podporovaných desek u AArch64 není vidět žádné velké železo, jen samé malé destičky. Na to, že ta architektura je minimálně stejně schopná jako AMD64 a určitě mnohem výkonnější než opouštěný SPARC, všude jsou na ní vidět jen samé hračky.

ALT-F4.cz

Novinky ze světa mimo současný desktopový a mobilní mainstream.
Tak často, jak to jen je možné. Ozdrojované a se stručným komentářem.

Chcete podpořit tvorbu tohoto webu? Kupte mi třeba kafe!