Vyšlo FreeBSD 13.0

14.04.2021 - Doba čtení: 3 minut

FreeBSD, nejrozšířenější z trojice hlavních BSD systémů a také jediné, které si za primární cíl klade tvorbu klasického desktopového systému na běžně dostupném hardware, bylo vydáno v třinácté velké verzi. Kromě již před pár dny popsaných změn v úrovni podpory některých  procesorových architektur jsou zde i další novinky, které stojí za zmínku:

  • Všechny podporované architektury používají LLVM/clang toolchain.
  • Došlo k odstranění zastaralé verze GNU debuggeru, GNU grep byl nahrazen BSD verzí, stejně jako dtc.
  • 64bitová architektura Power/PowerPC je nově podporována jak v big-endian, tak v little-endian verzi.
  • V jádře přibyla podpora pro procesory Hygon Dhyana, vznikající na základě licencovaného jádra Zen 1 ve spolupráci AMD a čínských partnerů.
  • Z ARM větve byla odstraněna veškerá podpora ARMv5.
  • Virtualizační nástroj bhyve se dočkal celé řady vylepšení - experimentálně například lze ukládat snímky virtuálních strojů a následně pokračovat v jejich běhu z uloženého snímku.
  • Binární verze systému pro 32bitová PC nyní vyžaduje pro svůj běh procesor rodiny 686 - podpora 486 a 586 zůstává na úrovni zdrojového kódu, pokud by bylo zapotřebí systém provozovat na takto starých procesorech, je nutné si jej přeložit. To samozřejmě platí pouze pro základní systém, požadavky jednotlivých balíčků se mohou lišit.

Je toho ale pochopitelně mnohem více.

Na závěr pouze zbývá doplnit, že zatímco starší verze 12.2 ještě nemá ohlášené datum formálního konce podpory, tak poslednímu release jednáctkové řady, tj. 11.4, se už end-of-life blíží - nastane 30. září letošního roku. Pro aktualizaci na FreeBSD 13 tak je jistě důvodů více než dost.

Zdroje:

FreeBSD je pro mě tak trochu něco jako Ubuntu mezi BSD systémy. Cílí na uživatele, který chce moderní desktop se vším, co současný hardware nabízí a z nějakého důvodu chce, aby byl založen software s BSD licencí a ne GPL. Proto se snaží rychle vstřebat novinky a neštítí se zahazovat staré věci, v této verzi byly třeba vyřazeny ovladače pro velké množství starých síťových karet - například NE2000, AMD PCnet, 3Com Etherlink III, Xircom PCMCIA, atd. Není to úplně to, oč bych ve svém výpočetním životě stál, nicméně jelikož třináctka je první, která podporuje můj domácí desktop (Raptor Blackbird, ppc64le), asi ji vyzkouším.

ALT-F4.cz

Novinky ze světa mimo současný desktopový a mobilní mainstream.
Tak často, jak to jen je možné. Ozdrojované a se stručným komentářem.

Chcete podpořit tvorbu tohoto webu? Kupte mi třeba kafe!