O webu

Před více než dvaceti lety bylo na této adrese něco jiného. Byl tu web, který satirickou formou upozorňoval na nedostatky operačního systému Windows, chování Microsoftu a seznamoval s alternativami. Tou dobou jsem počítač s Windows používal nějaké dva či tři roky a ke spokojenosti měl daleko. Pořizování stále novějšího a novějšího hardware přitom situaci nezlepšovalo, ba právě naopak - nové verze nejpopulárnějšího desktopového operačního systému každý upgrade spolehlivě zabily.

ALT-F4 bylo jedno z prvních online míst, kde jsem zjistil, že nejsem sám. A také, že to tak být nemusí, že alternativy existují. Když jsem si prošel odkazované weby o Linuxu, BSD, Macintoshi a Amize a něco z toho i později někde viděl naživo a zkusil, byla z toho životní změna. Postupně jsem odložil Windows, následně i klasické PC-kompatibilní stroje a ani k jednomu se už nikdy plně na sto procent nevrátil.

Dnešní svět IT je sice úplně jiný, v mnoha ohledech je ale velmi podobný. Desktopu stále dominují Windows, nicméně Microsoft už dávno není tím zlem, kterým byl v minulém století. Desktop samotný pak pro většinu uživatelů ustoupil mobilním zařízením (statistiky NetMarketShare, říjen 2020 - 63 % mobily a tablety, 37 % desktop), kde většinově vládne na Linuxu založený Android. To by se moho zdát jako výhra, nicméně i když teoreticky jde o  open-source, prakticky je vše dominantně v rukou výrobců zařízení. Ti rozhodují o tom, zda a jak dlouho budou pro konkrétní zařízení vydávat aktualizace a záplaty a které novinky na něj přeportují. 

Stejně, jako to platilo v roce 2000, platí to i teď: informační technologie, to nejsou jen Windows (nebo Android), ale také to není jen x86/AMD64. Realita je naštěstí mnohem pestřejší. A právě tenhle svět mimo mainstream mě zajímá. Ve své RSS čtečce mám dobrých padesát zdrojů z oblasti alternativních operačních systémů, software i hardware. A proto si dovoluji ty nejzajímavější věci sdílet s vámi, většinou se svým stručným komentářem a vždy s původním zdrojem.

Snad se vám tu bude líbit.

Mé další projekty

ALT-F4.cz

Novinky ze světa mimo současný desktopový a mobilní mainstream.
Tak často, jak to jen je možné. Ozdrojované a se stručným komentářem.

Chcete podpořit tvorbu tohoto webu? Kupte mi třeba kafe!