AmigaGPT 1.4.1

25.01.2024 - Doba čtení: 2 minut

Generativní umělé inteligence jsou v současnosti IT tématem číslo jedna, dva a tři a je tedy jen a jen logické, že se jimi zabývají i uživatelé a vývojáři na alternativních platformách. Klient AmigaGPT umožňující používání OpenAI GPT-3 a GPT-4 na počítačích kompatibilních s Amigou vznikl již vloni v červnu a dočkal se během uplynulého roku hned několika verzí, které mj. přidaly podporu pro PowerPC verze AmigaOS či hlasový výstup jak pomocí staršího narrator.device tak pomocí novějšího flite.device.

V posledních dnech pak světlo světa spatřily v rychlém sledu dvě nové verze - 1.4.0 a 1.4.1 - kde ta první významně rozšiřuje fungování celé aplikace, jelikož přináší možnost generování obrázků pomocí AI modelů DALL-E 2 a DALL-E 3 a ta druhá opravuje drobné chyby při přepínání z režimu obrázků do režimu chatu.

Program je psán v jazyce C, pro překlad slouží dva předpřipravené dockerové kontejnery (jeden pro AmigaOS 3.x, druhý pro AmigaOS 4.x), nicméně vychází i binární releasy, které stačí stáhnout v podobě lha archivu a rozbalit. Pro běh je pak zapotřebí Amiga s procesorem 68020 a vyšším, nebo s PowerPC, AmigaOS 3.x (primárně je vyvíjeno pro 3.2, podporován je ale i starší 3.9) nebo 4.x, funkční TCP/IP stack, aktuální verze AmiSSL a samozřejmě API klíč pro některý ze jmenovaných AI modelů.

Zdroj:

Inu, proč ne. Nakolik a jakým směrem generativní AI změní svět se teprve uvidí, ale rozhodně k tomu půjde použít i Amiga.

ALT-F4.cz

Novinky ze světa mimo současný desktopový a mobilní mainstream.
Tak často, jak to jen je možné. Ozdrojované a se stručným komentářem.

Chcete podpořit tvorbu tohoto webu? Kupte mi třeba kafe!