ReactOS newsletter 102 vysvětluje, že projekt není mrtvý

28.06.2023 - Doba čtení: 3 minut

Po téměř dvouleté odmlce se ozvali autoři operačního systému ReactOS, jehož cílem je vyrobit systém binárně kompatibilní s Windows, jen kompletně otevřený, a vydali 102. číslo svého ne-až-tak-pravidelného newsletteru. V něm se snaží vysvětlit, proč je to již více než rok a půl od poslední vydané verze a potvrdit, že projekt neumřel a stále pokračuje.

V rámci projektu prý padla shoda, že vydávat novou verzi každého čtvrt roku nemá cenu, neboť pak jsou verze až na drobné změny a občasné bugfixy prakticky stejné. Místo toho se budou vydávat verze až ve chvíli, kdy je do nich co přidat a jedná se o kvalitativní skok - mezi většími releasy jsou dostupné noční sestavení a kdo chce, může tak zkoušet to nejnovější na denní bázi.

Dále newsletter obsahuje seznam novinek, které se od posledního čísla udály:

  • Výrazně se vylepšila kvalita 64bitové verze. Ta sice kvůli absenci WoW64 není kompatibilní s 32bitovými x86 aplikacemi a existuje pro ni méně ovladačů, je ale v současnosti už alespoň stabilní a nekončí BSOD i při triviálních činnostech. Screenshoty z newsletteru ukazují spuštěné VLC či SumatraPDF.
  • Vylepšeny byly programy Paint a Notepad, v obou byly odstraněny chyby, zrychleno jejich fungování i implementovány nové funkce.
  • Pokroku bylo dosaženo v bezpečnostních mechanismech a to jak v oblasti kontroly toho co si mohou či nemohou běžící aplikace dovolit, tak třeba v práci s registry, kde byly zahájeny práce na samoopravném mechanismu - teď obvykle poškození registrů ať už aplikací nebo pádem systému znamená nutnost reinstalace.
  • Pro nás ne až tak zcela zajímavý je i vývoj v oblasti zadávání znaků, které nejsou na klávesnici a musí se kombinovat pomocí více po sobě jdoucích stisků - například znaky používané v Japonsku či Číně. Zde v 32bitové verzi bylo úspěšně otestováno zadávání pomocí komponenty IME (Input Method Editor) a to v rámci běžného víceřádkového textového pole, které tvoří například hlavní editační plochu Notepadu. Pro příkazový řádek nebo rich-text pole jsou práce teprve na začátku.

Zdroj:

Sami autoři o sobě tvrdí, že jsou hlavně programátoři pro Windows, kteří se tvorbou ReactOS učí, jak vše uvnitř funguje či jak to reimplementovat. Nejde jim primárně o to nahradit Windows svým systémem pro běžné používání, rozhodně ne v dohledné době. Podle toho také rozvoj vypadá - za stejnou dobu pokročily konkurenční systémy o dlouhé míle dál.

ALT-F4.cz

Novinky ze světa mimo současný desktopový a mobilní mainstream.
Tak často, jak to jen je možné. Ozdrojované a se stručným komentářem.

Chcete podpořit tvorbu tohoto webu? Kupte mi třeba kafe!