Sailfish OS 4.2

20.09.2021 - Reading time: 2 minutes

Vychází nová verze nezávislého operačního systému pro mobilní telefony, letos již třetí. A samozřejmě přináší některé zajímavé změny:

  • Nový systém pro sdílení obsahu. Mechanismus umožňující sdílet konkrétní obsah do jiného telefonu, e-mailu či sociálních sítí se přesunul z aplikace o úroveň výše. Dialog sdílení obslujující již není embedován v aplikaci, takže není nutné aby aplikace měla speciální oprávnění k tomu nezbytná - prostě jen zavolá příslušnou systémovou službu, která vše vyřeší. Tato funkcionalita je teď tak přístupná i vývojářům třetích stran.
  • Na telefonu Xperia 10 II je v aplikaci foťáku možné přepínat mezi všemi kamerami, které telefon na zadní straně nese. Interně bylo v aplikaci také zapracováno na HDR režimu, ale momentálně ještě pro něj není žádné uživatelské rozhraní, takže nebylo zpřístupněno.
  • Menších změn se dočkal i kalendář (barevné tečky u událostí, označující ze kterého kalendáře událost pochází), prohlížeč (možnost výběru složky pro stahování a editor uložených přihlašovacích údajů), či spouštěč aplikací (možnost popotáhnout ho na obrazovce tak, aby byl přístupný jednou rukou i na hodně podlouhlých telefonech).

Zdroje:

Čekal jsem na příležitost, abych to někde mohl napsat a zrovna Sailfish OS se k tomu hodí báječně: mám rád věci, které se nesnaží apriori ovládnout svět, být nejlepší, mít nejvyšší tržní podíl, atd. Místo toho dělají to, čemu věří a co chtějí dělat a taková věc jako tržní podíl je nezajímá - stačí jim, když se nějak uživí. Moc takových věcí na světě není a je třeba být vděčný za každou, která jde svou cestou.

ALT-F4.cz

Novinky ze světa mimo současný desktopový a mobilní mainstream.
Tak často, jak to jen je možné. Ozdrojované a se stručným komentářem.