Fairphone 5

07.09.2023 - Doba čtení: 3 minut

Již deset let se nizozemská společnost Fairphone pokouší do trhu chytrých telefonů přinést jiný přístup. Jestliže je většina prodaných telefonů s operačním systémem Android vyrobena z pochybně získaných materiálů někde v pochybných manufakturách na Dálném Východě, kde zaměstnanci pracují v pochybných podmínkách za pochybné mzdy a většina této většiny přístrojů nikdy nespatří jedinou velkou aktualizaci systému, Fairphone se snaží nabízet pravý opak. S výjimkou prvního modelu z roku 2013, kde se to zejména vinou dodavatele SoC nepovedlo, Fairphone u svých telefonů garantuje minimálně pět velkých verzí systému, snadnou opravitelnost, delší než běžnou záruční lhůtu, výrobu v kontrolovaném prostředí, kde zaměstnanci dostávají přiměřené mzdy a vysoký podíl materiálů získaných buď z recyklace nebo z těžby prováděné za humánních podmínek.

Na konci srpna byl představen nejnovější model Fairphone 5, který kromě pětileté záruky nabízí například garanci osmi let aktualizací systému (pět velkých verzí po Androidu 13 s nímž je dodáván + následně bezpečnostní aktualizace) či 70 % podíl férově získaných materiálů na výrobu.

Parametry Fairphone 5:

  • 6.46" OLED displej s rozlišením 1224x2700 (poměr stran 20:9) a 90Hz obnovovací frekvencí, krytý Gorilla Glass 5
  • Dvojice 50Mpx zadních kamer (standard + ultra-wide), přední 50Mpx selfie kamera - ze všech je možnost sloučit sousední 4 pixely v matici 2x2 do jednoho pro vyšší dynamický rozsah
  • SoC Qualcomm QCM 6490 - osmijádrové CPU 670 (konfigurace 1+3+4, hlavní výpočetní jádro s taktem až 2.7GHz ) + GPU Adreno 642L (812 MHz)
  • 8 GB RAM, 256 GB úložiště, podpora microSD/HC/XC do 2 TB
  • NFC, Wi-FI 2.4/5/6 GHz, Bluetooth 5.2+LE, podpora 5G GSM sítí, nano SIM + eSIM
  • Uživatelsky vyměnitelná baterie o kapacitě 4200 mAh
  • Cena  699 eur

Zdroj:

Ačkoliv používám primárně konkurenční operační systém, protože s Androidem jsem měl permanentně nějaké potíže, považuji Fairphone za zajímavý počin. Pokud malá nizozemská firma zvládá podporovat své telefony na podobné či lepší úrovni, než to umí gigant typu Apple a o řád lépe než největší společnosti androidího světa a o dva až tři řády lépe než všichni ostatní výrobci, tak je to pro ni výborná známka. A velmi špatná známka pro všechny ty ostatní.

ALT-F4.cz

Novinky ze světa mimo současný desktopový a mobilní mainstream.
Tak často, jak to jen je možné. Ozdrojované a se stručným komentářem.

Chcete podpořit tvorbu tohoto webu? Kupte mi třeba kafe!