NetBSD 10.0

04.04.2024 - Doba čtení: 4 minut

Byla vydána osmnáctá velká verze jednoho z trojice moderních BSD systémů. Vzhledem k tomu, že i tentokráte jsou podporovány desítky různých architektur a platforem, je novinek značné množství, mezi nejdůležitější ale bezesporu patří:

  • Zejména na moderních architekturách AArch64 a x86_64 došlo k podstatnému zvýšení rychlosti systému, dle benchmarku provedeného přímo lidmi z NetBSD Core Group v některých případech narostl výkon až o 100 % proti předchozímu release. Za tímto zlepšením stojí zejména změny v scheduleru při práci s big/LITTLE modelem a optimalizace I/O operací na uvedených architekturách.
  • Platformně nezávislé úpravy, které zrychlily systém i mimo aktuálně nejrozšířenější procesorovou dvojici, zahrnují změnu algoritmů, kterými je procházena souborová cache jádra a pak také úpravy v obecné části systému virtuální paměti.
  • NetBSD nově podporuje VPN dle standardu WireGuard a to prostřednictvím ovladače/zařízení wg, který je však prozatím pouze experimentální a vyžaduje další testování. 
  • Na Armv8-A systém umí použít prvky hardwarové bezpečnosti přímo na procesoru, konkrétně Privileged Access Never, Pointer Authentication a Branch Target Identification.
  • Vylepšena byla i na podpora virtualizace a to jak běhu NetBSD ve virtualizaci (Xen, HyperV, ovladače VirtIO) tak virtualizaci jiných systémů pod NetBSD (virtualizér nvmm například už přežije uspání a probuzení hostovského stroje).
  • Došlo i na úklid - byly odebrány ovladače předethernetových síťových technologií HIPPI, FDDI a TokenRing, zmizela i podpora některých desek s procesory TI OMAP z portu evbarm.
  • NetBSD 10.0 vyšlo pro 9 platforem v nejvyšší úrovni podpory Tier I, dalších 47 je podporováno komunitou v rámci Tier II. Do nefunkčního stádia Tier III se nedostal žádný port.  Každý z těchto portů, které celkově pokrývají 16 procesorových rodin, pak má vlastní seznam novinek a změn.

Zdroje:

Jelikož jsem se k RSS čtečce dostal zrovna na apríla, čekal jsem pár dnů, než jsem jí začal věřit. Po dlouhé řadě release kandidátů ale opravdu k vydání NetBSD 10.0 došlo a už se těším až ho na stroji k tomu určeném vyzkouším. Je to sice veskrze nudné písíčko, ale NetBSD nemůže snad nikde ani být nudné.

ALT-F4.cz

Novinky ze světa mimo současný desktopový a mobilní mainstream.
Tak často, jak to jen je možné. Ozdrojované a se stručným komentářem.

Chcete podpořit tvorbu tohoto webu? Kupte mi třeba kafe!