OpenBSD 7.5

08.04.2024 - Doba čtení: 2 minut

Pár dnů po NetBSD vyšla i nová verze „konkurenčního“ systému OpenBSD. Zde se nejedná o žádnou dlouho očekávanou velkou verzi, protože systém vychází s přesností hodinového strojku pravidelně dvakrát ročně. Zásadních novinek proto není tolik:

  • clang/llvm byl povýšen na verzi 16, LibreSSL na verzi 3.9.0, OpenSSH na 9.7 a OpenSMTPD na 7.5.
  • Počítače založené na Apple silicon (AArch64) dostaly podporu kernel mode-setting prostřednictvím ovladačů portovaných z Asahi Linuxu. Nejedná se o akceleraci grafiky, přesto ke zrychlení vykreslování obrazu i tak dle reportů uživatelů došlo.
  • Došlo k likvidaci funkce syscall, která doposud umožňovala volání služeb jádra systému odkudkoliv. V posledních několika letech došlo k omezení možností, odkud lze tyto služby volat, byl zaveden nový bezpečný mechanismus zvaný pinsyscalls a kód volající původní funkci byl upraven tak, aby ji již nepotřeboval.
  • V síťovém rozhraní ppp bylo zapnuto IPv6.
  • Přibyla řada nových ovladačů, například qwx (ekvivalent linuxového ath11k) a mwx pro některá WiFi zařízení od Qualcommu a Mediateku.

Zdroje:

Stejně jako NetBSD, i OpenBSD co nevidět nainstaluju na k tomu určené zařízení a vyzkouším. Oba systémy jsou mi sympatické a byť desktopově zatím zůstávám na Linuxu, jsou možnou alternativou.

ALT-F4.cz

Novinky ze světa mimo současný desktopový a mobilní mainstream.
Tak často, jak to jen je možné. Ozdrojované a se stručným komentářem.

Chcete podpořit tvorbu tohoto webu? Kupte mi třeba kafe!