Rajah Lone vydal sedm nových verzí svých programů pro Atari

05.06.2024 - Doba čtení: 4 minut

Pro Atari ST a jeho nástupce a klony vzniká pravděpodobně méně nového užitkového software než například pro Amigu. Je to snad i pochopitelné - přímo Atari ST, kterého se v různých variantách prodalo nejvíce, je singletaskové a hardwarově vcelku omezené. Atari Falcon 030, TT či modernějších počítačů jako FireBee, které Amigu v mnoha ohledech pokud ne přímo překonávají, tak minimálně vyrovnávají, se zase prodalo o řád méně než výkonnějších modelů Amigy. Není tedy tak velké množství ani uživatelů, ani programátorů. Přesto ale software vzniká. 

Například francouzský vývojář Rajah Lone během května a prvního červnového týdne vydal aktualizace celé řady svých freewarových programů:

  • Dvoupanelový souborový manažer KK Commander se během posledního měsíce dočkal hned tří verzí a to po takřka pětileté pauze od poslední verze předchozí (a ta vyšla tři roky po předchozí). Během těchto tří verzí získal program schopnost vytvářet obrazy fyzických disket a to ve formátech MSA či ST, jinak jde vesměs o poměrně rozsáhlé opravy bugů nahlášených za uplynulé roky. Program již z dřívějších verzí umí (kromě standardních operací se soubory, které u podobného programu lze očekávat) pracovat se ZIP archivy a také je schopen dekódovat znaky UTF-8 v názvech souborů.
  • I FTP/FTPS/FTPES klient Litchi čekal na novou verzi od roku 2019 a i zde jde zejména o opravu chyb, v seznamu novinek je pouze jedna položka a to možnosti nastavení zobrazování disketových jednotech.
  • Trojici programů CrésusJoeMeg co do funkčnosti nic moc nespojuje: první je správce bankovních účtů, který umožňuje sledovat příjmy a výdaje, prohledávat historii operací, filtrovat je a tisknout reporty, druhý je HTML editor a třetí umí kontrolovat e-mailové schránky a dle filtru notifikovat, zda je v nich něco nového. Spojuje je ale nová verze, která ve všech třech případech opravuje chybu při alokaci paměti.
  • (N)NTP Clock Sync je úplně nový program, i tak už má za sebou během května dvě verze. Jde o jednoduchý nástroj, který (jak název napovídá) umí nastavit systémové hodiny dle NTP či NNTP serveru.
  • Nový je i sprite editor P2SM, který umožňuje editovat 2, 16 či 256barevné sprajty a to nezávisle na aktuálním grafickém režimu. Do budoucna dle autora není vyloučeno, že se program podstatně rozšíří a stane se z něj plnohodnotný grafický editor.

Programy jsou psány v GFA Basicu a podle všeho by měly běžet jak v systémech TOS/EmuTOS, tak i pod multitaskovým MiNTem.

Zdroj:

Je to veskrze fascinující. Francouzštinu má jako rodný jazyk méně lidí než korejštinu či němčinu, přesto u Korejců ani Němců nevidíte, že by předpokládali, že jim rozumíte a tvořili své weby v těchto jazycích. Ataristi z Francie tak ale až na drobné výjimky činí - zde alespoň stránky s popisem programů obsahují texty i v angličtině, žel ne nějak nadepsané či ohraničené, takže je třeba očima přeskakovat to, čemu se mozek brání porozumět. KK Commander jsem si ale už do Falcona přenesl a je to moc pěkně udělaný program.

ALT-F4.cz

Novinky ze světa mimo současný desktopový a mobilní mainstream.
Tak často, jak to jen je možné. Ozdrojované a se stručným komentářem.

Chcete podpořit tvorbu tohoto webu? Kupte mi třeba kafe!