Vyšel ArcaOS 5.1

28.08.2023 - Doba čtení: 2 minut

Po řadě let vývoje a minimálně jednom odkladu vyšel operační systém ArcaOS 5.1, který je nástupcem IBM OS/2 pro moderní hardware. Prakticky ihned po jeho vydání pak Arca Noae oznámila, že selhal/zkolaboval systém realizující licenční stránku upgrade z ArcaOS 5.0 (nové licence byly vydávány bez potíží), načež byl tento zádrhel v řádu hodin opraven. Poté zpráva o vydání prošla mnoha on-line médii a servery Arca Noae se musely potýkat s velkým množstvím zátěže, takže jsou v době psaní tohoto textu nedostupné, níže uvedené odkazy tak momentálně je a asi ještě chvíli bude nutné otevírat například přes archive.org či Google cache, časem se to ale zase vrátí do normálu.

Co je nového?

  • Nejzásadnější novinkou nové verze je, že ačkoliv ArcaOS zůstává čistě 32bitovým systémem, poprvé plně podporuje instalaci na počítačích s UEFI a to bez použití legacy BIOS režimu a taktéž je možné instalovat ho na disky rozdělené pomocí GUID Partition Table (GPT). 
  • Poprvé se počítá s vydáním většího množství lokalizovaných verzí. Ačkoliv v době vydání existuje pouze anglická verze, seznam plánovaných jazykových mutací čítá devět položek a to od španělštiny přes němčinu po japonštinu.
  • Aktualizace prakticky všech bundlovaných programů, knihoven a ovladačů.

Systémové požadavky zůstávají stejné jako u verze 5.0: s výjimkou procesorů Vortex86 postačí cokoliv od Pentia Pro / AMD K6 výše, alespoň 256 MB RAM a řádově jednotky gigabajtů místa na disku pro provoz systému a základních dostupných aplikací.

Zdroje:

Říkal jsem, že až 5.1 vyjde, tak si licenci koupím. To stále platí - jen musí být kde si ji koupit. Není tedy spěchu.

ALT-F4.cz

Novinky ze světa mimo současný desktopový a mobilní mainstream.
Tak často, jak to jen je možné. Ozdrojované a se stručným komentářem.

Chcete podpořit tvorbu tohoto webu? Kupte mi třeba kafe!