Robert J. Sawyer, kanadský sci-fi autor ověnčený cenami Hugo a Nebula, napsal veškrou svoji tvorbu v textovém editoru WordStar 7 pro DOS. Není zdaleka sám, kdo tento editor používá či historicky používal - stejný editor používal již Arthur C. Clarke a ještě starší verzi 4 používá například George R.R. Martin.
Program má své počátky v roce 1978 na CP/M, počínaje verzí 3 byl portován na PC pod DOS, v již zmíněné verzi 4 byl pak kompletně přepsán a následně vyvíjen až do roku 1992, kdy byla vydána poslední verze, tedy 7.0 Rev. D. Jelikož byl celý editor kompletně napsán v assembleru, byl jen obtížně portovatelný pod nastupující MS Windows, pokus o přepis do jazyka C z konce 80. let vyústil v nekompatibilní verzi Wordstar 2000, která se dobře neprodávala a Wordstar for Windows byl nakonec cizí produkt, jen drobně upravený a rebrandovaný.
Mateřská společnost MicroPro byla několikrát prodána různým majitelům a dnes se již nikdo k právům na tento editor nehlásí. Robert J. Sawyer, který je velkým propagátorem WordStar, proto vydal kompletní archiv všeho, co je k tomuto editoru dostupné, včetně kompletní dokumentace. Jím sestavený archív má takřka 700 MB, obsahuje totiž i emulátor DosBox-X nastavený tak, aby v něm WordStar 7 bezproblémově běžel.
Licenčně to bohužel není nijak ošetřené, pracuje se s neoficiálním principem abandonware, ale je to prý maximum, co se dnes pro kdysi nejpopulárnější editor planety dá dělat, aby ho bylo možné používat i na počítačích o dekády novějších, než byla PC z 80. let.
Zdroje:
Roky, ba dokonce již desetiletí používám textový editor joe. Drtivá většina jeho klávesových zkratek má původ ve WordStaru. Tento archív mi proto nemá co nabídnout, ale odvážlivcům, kteří provozují DOS i v 21. století by se třeba mohl hodit.