ReactOS - novinky za druhou polovinu roku 2023

13.11.2023 - Doba čtení: 3 minut

ReactOS je systém, který si klade ambice být open-source reimplementací Windows. Existuje již velmi dlouho, téměř přesně čtvrt století, ke svému cíli se ale posouvá jen velmi pomalu. A pomalu proto i zásobuje svět novinkami, letos sice newsletter vyšel již podruhé, předtím ale byla pauza dva roky a co nového se tak bylo možné dočíst vesměs pouze ze sociálních sítí, chatu či ještě zřídkavějších release notes.

Co se tedy stalo od léta?

  • V září byl na pět měsíců najat vývojář na plný úvazek. Je jím Hermès Bélusca-Maïto a jeho hlavním úkolem je práce na grafickém instalátoru, který by doplnil aktuální textový.
  • Bylo oznámeno, že jakmile budou vyřešeny dlouhotrvající chyby, bude vydán nový release 0.4.15, první od roku 2021.
  • Nativní kernel debugger prošel řadou oprav a úprav.
  • Bootloader FreeLoader rozšířil podporu moderních zařízení, z nichž je schopen systém zavést. Pracuje se na podpoře UEFI class 3 a ač jde o zatím experimentální podporu mimo hlavní větev kódu, cílem je podpora zavádění z tohoto firmware napříč všemi podporovanými architekturami. tj. x86/AMD64/ARM32/ARM64.
  • Změn doznalo i grafické rozhraní, aktuální vylepšení se projevila například v toolbaru MS Office 2000, kde jsou ikony zobrazovány a fungují bez chyb. Integrovaný ZIP archivátor nově podporuje UTF-8 v názvech souborů, tooltipy a notifikace se vzhledově přiblížili více svému předobrazu ve Windows a v taskbaru lze zobrazovat velké ikony pro lepší čitelnost.
  • Asi nejpodstatnější novinkou asi bude zahájení prací na podpoře programů, které jako minimum vyžadují NT6 a vyšší. Ačkoliv Windows XP a Windows Serveru 2003 skončila podpora již takřka před deseti lety, cílem ReactOS byla doposud pouze podpora NT5.2, což je jádro obsažené právě v těchto systémech (u Windows XP navíc pouze v jejich 64bit verzi, 32bitová XP mají jádro NT5.1). Podpora NT6 a novějších je v současné době ve velmi experimentálním stádiu a prozatím se týká pouze aplikací, samotné jádro a ovladače zůstávají na současné úrovni.

Zdroje:

O ReactOS si myslím stále totéž - dobrý nápad, mizerné provedení. Roztříštěný vývoj bez tahu na branku, na jedné straně boot v UEFI na SteamDecku, na druhé straně pouze podpora software pro Windows 2000 a Windows XP. Je vidět, že pro autory je to hlavně koníček a věc, kterou dělají ze zájmu, o plně funkční systém jim vlastně ani nejde. Kdyby šlo, už by ho měli - za stejných 25 let jiné systémy pokročily z neexistence k dominanci a tady se nestalo vlastně nic moc. Je to nadsázka, ale ne až tak velká. A to jim fandím, stejně jako každému jinému alternativnímu systému...

ALT-F4.cz

Novinky ze světa mimo současný desktopový a mobilní mainstream.
Tak často, jak to jen je možné. Ozdrojované a se stručným komentářem.

Chcete podpořit tvorbu tohoto webu? Kupte mi třeba kafe!